Etazen – nowy silny opioid

Etazen to nazwa handlowa substancji kryjącej się pod pełną nazwą chemiczną: N,N-Diethyl(2-{2-[(p-ethoxyphenyl)methyl]-1,3-benzimidazol-1-yl}ethyl)amine. Strukturalnie wygląda jak etonitazen pozbawiony grupy nitro (-NO2), stąd wcześniej można było go kupić pod nazwą handlową eto-des-nitazene.

https://i.imgur.com/XNnW1Zf.jpg

Substancja została opisana w 1960 roku w czasopiśmie naukowym HELVETICA CHIMICA ACTA przez  von A. Hunger, J . Kebrle, A. Rossi , K. Hoffmann. Wg różnych badań jest od 70 do 100 razy silniejsza od morfiny. Ma aktywność farmakologiczną na tym samym poziomie co fentanyl.

 Cząsteczka etazenu działa  na wiele różnych receptorów. Oddziałuje z receptorami mu-opioidowymi, serotoninowymi, dopaminowymi, a nawet kanabinoidowymi. Czyni ją to substancją wywołują najprzyjemniejsze doznania na świecie i przy okazji bardzo silnie uzależniającą, bardziej niż fentanyl i heroina.W strukturze etanenu można dopatrzyć się elementów wspólnych dla serotoniny, czy kanabinoidów.

Główny jej profil działania to typowe opiatowe wylogowanie. Działa podobnie do etonitazenu. Jak do tej pory ( do listopada 2019 roku) przetestowano dwie drogi administracji:

  • dożylnie
  • palenie z foli

W obydwu przypadkach aktywność molekuły była porównywalna z fentanylem. W sprzedaży, ze względu na dużą aktywność jest najczęściej dostępny w formie mieszanin z kofeina lub którymś z cukrów (laktoaza, mannitol). Czas mocnego zamulenia to 1-2h, czyli dłużej niż w przypadku fentanylu. Podobnie jak w przypadku innych opiatów u początkujących użytkowników często występują nudności. Euforia występująca po przyjęciu tego środka przerasta wszystkie inne opioidy. Niestety taj jak inne opio może spowodować depresje układu oddechowego.

Substancję najłatwiej syntetyzuje się z fenylodiaminy i nitrylu. Reakcja w pierwszym etapie wymaga silnie odwodnionych reagentów. Wilgoć znacząco obniża wydajność lub uniemożliwia zajście reakcji. Tylko dla doświadczonych chemików.

Czy warto spróbować tej substancji? Na pewno nie, będziesz praktycznie uzależniony po pierwszym razie. Czy można z heroiny lub fentanylu przejść na to?Można, ale musisz pamiętać że to podróż w jedną stroną

Tekst został przetłumaczony z Reddita