STOSOWANIE KONOPI W CELACH MEDYCZNYCH

Czym właściwie są medyczne konopie i czym się różnią od rekreacyjnych?

Jak pisaliśmy wcześniej – konopie zawierają mnóstwo różnych kannabinoidów, z czego najbardziej znane są THC i CBD. Konopie z różną proporcją tych substancji w różny sposób oddziałują na ciało i umysł człowieka. Kiedy mówimy o medycznych konopiach, to często mamy na myśli konopie o niskim stężeniu THC a wysokim CBD, co – rzekomo – przekłada się na mniej psychoaktywne i bardziej lecznicze działanie. Natomiast lecznicze właściwości posiada zarówno CBD jak i THC, różne typy marihuany mogą zmniejszać różne objawy. Zatem medyczną marihuaną można nazwać każdy rodzaj konopi stosowanych w celach medycznych.

Przetarte ścieżki i możliwe kierunki – kiedy stosowane są medyczne konopie?

Od dłuższego czasu słyszymy o stosowaniu marihuany przez osoby cierpiące na raka w celu zmniejszenia mdłości będących skutkiem ubocznym chemioterapii, a jest to tylko jeden z mnóstwa możliwych zastosowań cannabis! Omówimy część z możliwych zastosowań medycznych, wśród których marihuana jest unikatowym sposobem aby pomóc pacjentowi zmagającemu się z chorobą.

Bóle przewlekłe

Najczęściej medyczną marihuanę w USA przepisuje się osobom cierpiącym z powodu bólu przewlekłego [źródło]. Może ona być alternatywą dla opioidów (vicodin, tramadol) lub innych leków przeciwbólowych (ibuprofen, paracetamol), których długotrwałe zażywanie może wywoływać poważne skutki niepożądane (uszkodzenie wątroby, nerek). Jednak wyniki badań nie są jednoznaczne – podczas gdy jedne wykazują efektywność medycznych konopi, drugie prezentują wyniki wręcz odwrotne [źródło]. Niektórzy użytkownicy donoszą nawet o nasileniu bólu po zażyciu marihuany. Efektywność marihuany w zmniejszaniu bólu zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i dawek konopi oraz organizmu zażywającego.

PTSD – Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder)

Zespół stresu pourazowego występuje u osób po doświadczeniu silnych psychicznych traum, takich jak wojna, gwałt czy katastrofy. Szacuje się, że około 3 – 6% populacji cierpi na to zaburzenie. Obecnie nie znaleziono efektywnych leków na PTSD, a w celu łagodzenia objawów stosuje się antydepresanty lub leki przeciwlękowe. Istnieją wstępne doniesienia dotyczące tego, że konopie mogą łagodzić objawy PTSD [źródło]. W roku 2104 MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) uzyskało grant (2.156 milionów USD) na prowadzenie badań nad zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu PTSD. Badania te rozpoczęto w styczniu 2017 [źródło].

Endokannabinoidy i receptory CB1 biorą udział między innymi w regulacji reakcji stresowych i bólowych oraz osłabianiu negatywnych wspomnień. Sugeruje się, że jedną z wielu przyczyn występowania objawów PTSD może być dysfunkcja właśnie systemu kannabinoidowego. Zażywanie marihuany przez osoby cierpiące na PTSD skutkowało polepszeniem jakości snu, zmniejszeniem częstotliwości występowania koszmarów nocnych oraz redukcją lęku [źródło, źródło]. Niektóre osoby po tego rodzaju leczeniu donoszą, że marihuana pomogła im nie tyle wytępić traumatyczne wspomnienia – jak w wypadku z klasycznymi lekami, ile skonfrontować się z trudnościami [źródło].

Parkinsonizm

Parkinsonizm to dolegliwość, którą wywołuje zanik dopaminergicznych neuronów w istocie czarnej mózgu (struktura, która jest zaangażowana w koordynację ruchową). Parkinsonizm nie jest chorobą uleczalna, więc główną metodą terapii jest łagodzenie objawów zaburzenia. Levodopa to lek, który pomaga zmniejszyć motoryczne objawy choroby poprzez zwiększenie stężenia dopaminy, jednakże levodopa może wywoływać różne skutki uboczne: problemy ze snem, depresję, zawroty głowy. Długotrwałe stosowanie levodopy może obniżyć reakcję organizmu na lek, za czym idzie nasilenie objawów zaburzenia, dyskinezy [źródło].

Konopie mogą być alternatywą dla levodopy, łagodzą one nie tylko objawy motoryczne, ale poprawiają jakość snu i zmniejszają bóle związane z chorobą [źródło]. Efekty zażywania marihuany są widoczne już po kilku minutach od zażycia. Zobaczyć, jak działa konopny olejek można na filmiku tu.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęstsza choroba neurodegeneracyjna spowodowana przez nagromadzenie blaszek beta-amyloidowych w korze mózgowej – proces ten doprowadza do zaniku neuronów głównie w płacie czołowym i skroniowym (te obszary są zaangażowane w procesy pamięciowe i uwagowe), co skutkuje pogorszeniem funkcjonowania poznawczego (problemy z pamięcią długotrwałą i krótkotrwałą, koncentracją). Tak samo jak w przypadku parkinsonizmu nie ma lekarstwa na Alzheimera, więc stosuje się leczenie objawowe.

Są wstępne dowody na to, że THC może zapobiec nagromadzeniu blaszek beta amyloidowych, tym samym powstrzymując lub spowalniając przebieg choroby [źródło]. Niektóre kannabinoidy (w tym CBD) mogą też zapobiegać destruktywnemu wpływowi blaszek beta amyloidowych na neurony [źródło]. W badaniach na szczurach sprawdzana jest efektywność takich syntetycznych kannabinoidów jak JWH-015, JWH-133 i HU-210.

Inne zastosowania i anegdotyczne dowody

Dodatkowo marihuanę w niektórych stanach Ameryki przepisuje się na HIV (polepsza apetyt), epilepsję (redukuje ataki padaczkowe), jaskrę (zmniejsza ciśnienie śródgałkowe), WZW C (dzięki właściwościom przeciwzapalnym). Pojawiają się anegdotyczne dowody jakoby marihuana miała pomagać w przypadku PMS, zmniejszać lęk i depresję (w małych dawkach), a także łagodzić objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego.

Skutki uboczne

Wspomnieliśmy tu o potencjalnych korzyściach płynących ze stosowania konopi w celach medycznych. Jednak, jak i w przypadku zażywania rekreacyjnego, zażywanie konopi może wywoływać nie tylko efekty pożądane. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: zaburzenie koordynacji, senność, zmiany świadomości, problemy ze skupieniem, suchość w ustach, pogorszenie nastroju, spadek motywacji. Nie do końca są też zbadane skutki długofalowego zażywania konopi – zarówno medycznego, jak i rekreacyjnego.

Do tej pory nie pojawiło się zbyt wiele doniesień na temat poważnych problemów zdrowotnych związanych z zażywaniem medycznej marihuany.

One thought on “STOSOWANIE KONOPI W CELACH MEDYCZNYCH”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *