Poszerzona lista nowych substacji psychoaktywnych 2016

W trosce o zdrowie polskiego obywatela minister zdrowia poszerzył listę nowych substancji psychoaktywnych: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/516/12285400/12353082/dokument240482.pdf .

Znajdziemy w niej następujące substancje:

W przeważającej części są to syntetyczne kanabinoidy, co świadczy o nadal utrzymująćej się wysokiej popularności maczanek ziołowych mających imitować działanie marihuany. W przytoczonym dokumencie nie podano praktycznie żadnych informacji dotyczących szkodliwości wymienionych środków. Podejrzewa się je jedynie o wystąpienie pojedynczych zatruć. To zdecydowanie za mało, żeby mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla społeczeństwa i zdrowia publicznego. Każdego dnia w Polsce setki osób truje się i umiera od alkoholu (płynnej śmierci?) i nikt nie chce go zakazać. To przykre, że władza walczy z wyimaginowanymi zagrożeniami zapominając o tym największym, jakim jest alkohol i śmierć, jaką ze sobą niesie.  Duży brak konsekwencji w działaniu. Jako obywatel czuję się mocno zagrożony płynną śmiercią.

Czytelników WM pewnie najbardziej interesuje to, jakie są konsekwencje prawne produkcji, posiadania, sprzedaży i importu tych substancji. Jeśli tylko posiadasz substancję, co najwyżej w przypadku przyłapania na gorącym uczynku możesz ją stracić. Jeśli natomiast produkujesz, importujesz lub sprzedajesz, możesz się liczyć z wysoką karą administracyjną, w wysokości od 20 000 do 1000 000 PLN.

Jak widać prawo pisane pod dopalacze działa dobrze.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *