Kofeina i teanina – magia składników zielonej herbaty

Najpopularniejszy stymulant na świecie i trochę mniej znana, ale równie dobrze często używana substancja psychoaktywna, znajdujące się w kawie i zielonej herbacie – ich połączenia jest dobrym sposobem na podniesienie koncentracji i poziomu energii. Stosowanie tych substancji ma następujące zalety:
  • obie są legalne i łatwo dostępne;
  • przy przestrzeganiu dawek są relatywnie bezpieczne;
  • mało skutków ubocznych;
  • mnóstwo badań wskazujących na to, że te substancje bądź ich połączenie rzeczywiście korzystnie wpływa na wydajność poznawczą u zdrowych osób.


Kofeina

kofeina
Efekty kofeiny zapewne są bardzo dobrze znane. I te pozytywne (zwiększenie czujności, polepszenie uwagi), i negatywne. Działa ona poprzez blokowanie receptorów adenozyny. W normalnych warunkach w ciągu dnia adenozyna wiąże się ze swoimi receptorami, powodując stopniowe nasilenie zmęczenia, dlatego pod koniec dnia mamy mniej energii. Dzięki kofeinie ten mechanizm ulega zmianie – adenozyna już nie oddziałuje na swoje receptory i czujemy się mniej zmęczeni.
Kofeina również zwiększa poziomy adrenaliny i dopaminy w mózgu.
Jej negatywne pobudzające skutki mogą przejawiać się w niepokoju i lekkiej tremie. Kofeiną da się przedawkować, dlatego warto rozważyć branie kofeiny w formie tabletek, gdzie mamy pewność tego, ile zużywamy. Standardowe dawki wahają się w przedziale 50-200 mg.

L-Teanina

teanina
Badania [1, 2, 3] wskazują na to, że teanina poprawia uwagę i zmniejsza stres.
Dzięki swoim uspokajającym i poprawiającym uwagę właściwościom teanina stanowi dobre dopełnienie dla kofeiny. Ona łagodzi negatywne skutki kofeiny i wzmacnia pozytywne. Przykładowe dawki: 100-600 mg.

Połączenia

Połączenie tych dwóch środków okazuje się efektywniejsze i przyjemniejsze niż zażywanie tylko jednego z nich. Są dowody [1, 2, 3] na to, że kombinacja L-Teaniny i kofeiny wzmaga czujność, uwagę i przekłada się na lepsze przełączanie się pomiędzy zadaniami. Miksować proponują 100 mg kofeiny i 200 mg L-teaniny. W online sklepach można znaleźć gotowe zestawy z podobnymi dawkami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *