KAVA I KRATOM – POCZĘSTUNKI Z POŁUDNIOWEJ AZJI

 Kava (Kava kava) oraz kratom to rośliny pochodzące ze wschodnio-południowej Azji, niewątpliwie zasługujące na uwagę dzięki swoim rozluźniająco-uspokajająco-pobudzającym (i w pewnym stopniu nootropowym) właściwościom. Mają ze sobą wiele wspólnego: zbliżone miejsca pochodzenia, wieloletnia tradycja stosowania, nieco podobne efekty, dużo potencjalnych zastosowań leczniczych oraz sposób zażywania w formie trunków. Czasem można znaleźć obydwie są w ofertach kava barów w krajach Pacyfiku.

Kava
Kava jest napojem przygotowywanym z korzeni pieprzu metystynowego. Tradycyjnie zaleca się picie noble kava, jak najmniej szkodliwej odmiany kavy. Kultura picia kavy na wyspach Pacyfiku przypomina kulturę picia alkoholu w krajach zachodu – pije się ze wszelkich okazji: na spotkaniach towarzyskich, rodzinnych, podczas świętowań, często częstuje się nią turystów.
Działanie kavy jest głównie rozluźniające, ale w odróżnieniu od alkoholu nie przytępia ona funkcji poznawczych: stan ten można scharakteryzować jak spokój połączony z jasnym umysłem i dobrym humorem. Użytkownicy twierdzą, że po kavie łatwiej prowadzi się rozmowę, co robi ją dobrym trunkiem do spotkań towarzyskich.
Dzięki swoim właściwościom jest stosowana w leczeniu stanów lękowych i bezsenności, wykazuje się też działaniem przeciwbólowym.
Kava jest relatywnie bezpieczną substancją, ale spożywanie substancji w dużych ilościach jest szkodliwe dla wątroby.
Od roku 2017 są rekomendacje aby kava została legalna w Polsce.
Kratom
Działanie kratoma (Mitragyna speciosa) charakteryzuje się euforią i rozluźnieniem podobnym do tych pojawiających się po zażyciu opioidów (głównie po zażyciu większych dawek), ale też działaniem stymulującym i nootropowym (po zażyciu mniejszych dawek). W niedużych dawkach kratom wyostrza uwagę poprzez wyciszenie “myśli w tle”. Oficjalnie, nie przypisano mu żadnych leczniczych właściwości, aczkolwiek istnieje dużo doniesień użytkowników o efektywności kratoma w łagodzeniu bólu oraz objawów odstawiennych opioidów.
W odróżnieniu od kavy kratom może być uzależniający po długim okresie stosowania – gdy przestaje się zażywać substancji mogą wystąpić objawy odstawienne, jak to: bezsenność, obniżony nastrój, niski poziom energii oraz bóle mięśniowe. W takich wypadkach pomocne jest stopniowe obniżenie dawki.
W Polsce jest nielegalny od 2009 roku.
Połączenie kavy i kratoma?
Raporty z sieci sugerują, że kava i kratom uzupełniają się: nawzajem wzmacniają pozytywne efekty wywołane przez każdą z nich, dodatkowo kratom redukuje senność pojawiającą się po kavie. Niejasne jednak, na ile bezpieczne jest branie obu substancji na raz: przy dotrzymaniu standardowych dawek występowanie groźnych skutków ubocznych nie było zarejestrowane, ale kombinacja może nasilać negatywny wpływ tych substancji na zdrowie (na przykład, obie wywierają niekorzystny wpływ na wątrobę).
Kava kava
Kratom
Efekty
rozluźnienie, polepszenie nastroju, chęć do rozmawiania, zmniejszenie niepokoju
stymulacja, euforia, redukcja bólu, rozluźnienie
Potencjał leczniczy
leczenie stanów lękowych, bezsenności, łagodzenie bólu, istnieje związek pomiędzy zażywaniem kavy a zmniem zachorowalności na raka
łagodzenie objawów odstawiennych po opioidach, łagodzenie bólu
Potencjalna szkodliwość
toksyczny dla wątroby
może powodować objawy odstawienne, depresję oddechową, toksyczny dla wątroby
Legalność
legalny w większości krajów na świecie
jest nielegalny w wielu krajach (w tym w kraju pochodzenia – Tajlandii)

2 thoughts on “KAVA I KRATOM – POCZĘSTUNKI Z POŁUDNIOWEJ AZJI”

  1. Wydaje mi się, że jest zalecenie aby kava była legalna, ale zdjęcie jej z indeksu jeszcze nie nastąpiło.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *