Etizolam – tienodiazepina a’la benzo

Każdy lubi benzo. Czy to na zaleczenie zjazdu po ketonach, czy by łatwiej było zasnąć, by łatwiej było odprężyć się po całym dniu stresujących przeżyć. Benzo-kołderka do tego celu bardzo dobrze służy. Jak więc ma się sprawa z analogami benzo w świecie rc?

Do najbardziej znanych i lubianych należy Etizolam (4-(2-chlorofenylo)-2-etylo-9-metylo-6H-tieno[3,2-f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepina). Właściwie nie jest benzodiazepiną, a tienodiazepiną, przez obecność pierścienia tiofenowego w zastępstwie benzenowego w układzie pierścieniowym benzodiazepiny.

etiDawka 1 mg etizolamu ma w przybliżeniu odpowiadać 10 mg diazepamu. Wskazania do stosowania to krótkoterminowe leczenie stanów lękowych oraz bezsenności. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 3 mg dziennie.

Nagłe zaprzestanie przyjmowania leku po okresie regularnego jego stosowania może wywołać objawy odstawienne, typowe dla benzdiazepinowego zespołu odstawiennego. Zaobserwowano jednak, że w porównaniu z lorazepamem i innymi klasycznymi benzodiazepinami rozwój tolerancji na działanie leku jest zdecydowanie mniejszy. Objawia się to między innymi brakiem rozwoju tolerancji na działanie przeciwdrgawkowew etizolamu u szczurów, a także wręcz rozwojem odwrotnej tolerancji na efekt anksjolityczny w neuronach szczurzych.

W Polsce sprzedaż etizolamu nie jest w żaden sposób regulowana. Nie jest on także obecny na nowej liście środków narkotycznych.

One thought on “Etizolam – tienodiazepina a’la benzo”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *